Zmarł Ryszard Szurkowski w wieku 75 lat Polski Mistrz Kolarstwa

Szczegóły ogłoszenia

Imię Osoby Zmarłej
Ryszard
Nazwisko Osoby Zmarłej
Szurkowski
Ogłoszenie dodał-a
Michał
Ryszard Szurkowski 3-krotny złoty medalista mistrzostw świata w kolarstwie szosowym.Czterokrotnie (w latach 1970, 1971, 1973 i 1975) wywalczył pierwsze miejsce w Wyścigu Pokoju. W sumie w tych zawodach przejechał 89 etapów w większości w koszulce lidera. Wygrał 13 etapów, a 9 razy był drugi oraz 9 razy trzeci – 13 wygrał. Dwunastokrotny mistrze Polski.
 Prezes Polskiego Związku Kolarskiego. W latach 80 poseł na sejm. W Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski XX wieku Ryszard Szurkowski zajął drugie miejsce.

Pochodził z Dolnego Śląska, ukończył liceum ogólnokształcące we Wrocławiu (1975), a potem wrocławską Akademię Wychowania Fizycznego (1984). Z wykształcenia był nauczycielem wychowania fizycznego oraz trenerem kolarstwa.
Kolarstwo zaczął uprawiać w Miliczu. W zawodach kolarskich startował od roku 1963, początkowo jako niezrzeszony amator. Po odbyciu służby wojskowej za namową brata postanowił kontynuować swoją karierę, kierując się do klubu KS „Dolmel” Wrocław. Pierwszymi jego sukcesami było mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Prudniku, wicemistrzostwo Polski w wyścigu górskim oraz 4. miejsce w mistrzostwach Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1968.
W 2018 r. sam Ryszard Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi w trakcie amatorskiego wyścigu kolarskiego. Obrażenia okazały się bardzo poważne. Uszkodzeniu uległ rdzeń kręgowy.
 

Skontaktuj się z ogłoszeniodawcą


Dopuszczalne typy plików: jpg, jpeg, png, doc, pdf, gif, zip, rar, tar, html, swf, txt, xls, docx, xlsx, odt
Maksymalny rozmiar pliku to 2 MB
Poleć ogłoszenie znajomym:
Do góry